Vishay/Dale RNC50J4870FSB14
RNC50J4870FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4870FSB14
Brief Description
RES 487 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4870FSB14.pdf
Availability of RNC50J4870FSB14
QUANTITY
RNC50J4870FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4870FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4870FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4870FSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4870FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4870FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4870FSB14
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 0.39'' 1DIGIT GRN 5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN ADAPTER 26P-26P F-M PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf