Vishay/Dale RNC50J4991BRBSL
RNC50J4991BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4991BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4991BRBSL.pdf
Availability of RNC50J4991BRBSL
QUANTITY
RNC50J4991BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4991BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4991BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4991BRBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4991BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4991BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J4991BRBSL
TOOL CRIMP BNC RG/179,187 W/DIE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA TO92-3 datasheet.pdf
HANDLES REPLACEMENT PRO 1600 ORN datasheet.pdf
RES SMD 1.96 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
REL CABLE TIE 50LB. 5.5" datasheet.pdf