Vishay/Dale RNC50J4991BRRE6
RNC50J4991BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4991BRRE6
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4991BRRE6.pdf
Availability of RNC50J4991BRRE6
QUANTITY
RNC50J4991BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4991BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J4991BRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4991BRRE6
Related LinksRNC50J4, RNC50J4991BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4991BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50J4991BRRE6
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 208QFP datasheet.pdf
RESISTOR 33K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
LEAD PLUG BANA RETRACT RED 48" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CB BTS SS 6 ASY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf