Vishay/Dale RNC50J5112BRBSL
RNC50J5112BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5112BRBSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5112BRBSL.pdf
Availability of RNC50J5112BRBSL
QUANTITY
RNC50J5112BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5112BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5112BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5112BRBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5112BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5112BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J5112BRBSL
AC/DC CONVERTER 5.1V 11W datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 100MV 16-QSOP datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
GDT 150V 30% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
UPPER PRESS TOOLING datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 9POS STEEL LUG datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf