Vishay/Dale RNC50J5300BSRSL
RNC50J5300BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5300BSRSL
Brief Description
RES 530 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5300BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5300BSRSL
QUANTITY
RNC50J5300BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5300BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5300BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)530
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5300BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5300BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5300BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5300BSRSL
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE SMB/SMB 36" RG-316 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58 20AWG 1000' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 6A DO4 datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 185MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
CTV 32C 32#20 PIN RECP datasheet.pdf
22UF 200V 10X20 datasheet.pdf