Vishay/Vitramon VJ1210Y153MXPAT5Z
VJ1210Y153MXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y153MXPAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y153MXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y153MXPAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y153MXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y153MXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y153MXPAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y153MXPAT5Z
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y153MXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y153MXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y153MXPAT5Z
SHELF/CABLE ASSY FOR HMFLEX-1 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 30AWG 18IN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LEVEL TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 300A 2TOWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 2A 60V 4-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf