Vishay/Dale RNC50J5360BSB14
RNC50J5360BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5360BSB14
Brief Description
RES 536 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5360BSB14.pdf
Availability of RNC50J5360BSB14
QUANTITY
RNC50J5360BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5360BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5360BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5360BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5360BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5360BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5360BSB14
VARISTOR 50V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .163 TIN datasheet.pdf
TERMINAL STRIP STD 1 POS datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 80PF 2KV R85 NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 11pF 100 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf