Vishay/Dale RNC50J5490BSRE6
RNC50J5490BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5490BSRE6
Brief Description
RES 549 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5490BSRE6.pdf
Availability of RNC50J5490BSRE6
QUANTITY
RNC50J5490BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5490BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J5490BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5490BSRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J5490BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5490BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J5490BSRE6
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 6HSOP datasheet.pdf
KIT DEMO 78K0R KG3L UPD78F1014 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf