Vishay/Dale RNC50J5492BSBSL
RNC50J5492BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5492BSBSL
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5492BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5492BSBSL
QUANTITY
RNC50J5492BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5492BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5492BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5492BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5492BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5492BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5492BSBSL
CORD PATCH BANANA PLUG 4" ORANGE datasheet.pdf
CONN RING HEATSHRINK #14 25PC datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 68SKT STR PCB datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE-MALE M12 500MM datasheet.pdf
5 WAY MALE CONN 90 DEG LOCK datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.05A 140 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 57MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 35 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf