Vishay/Dale RNC50J5493BSRSL
RNC50J5493BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5493BSRSL
Brief Description
RES 549K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5493BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5493BSRSL
QUANTITY
RNC50J5493BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5493BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5493BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5493BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5493BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5493BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5493BSRSL
IC REG LDO 5V 0.25A 8SO datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.025A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 178 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 351V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf