Vishay/Dale RNC50J5631BSBSL
RNC50J5631BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5631BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.63K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5631BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5631BSBSL
QUANTITY
RNC50J5631BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5631BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5631BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.63k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5631BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5631BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5631BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5631BSBSL
IC XDCP 100-TAP 10K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
XFRMR PULSE 2:1 SGL 7MH .1A datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-5VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.7525-3.63V 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
13MHZ USB 2.0 ULPI PHY datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 680MA 190 MOHM datasheet.pdf