Vishay/Dale RNC50J5631BSBSL
RNC50J5631BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5631BSBSL
Brief Description
RES 5.63K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5631BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5631BSBSL
QUANTITY
RNC50J5631BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5631BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5631BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.63k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5631BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5631BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5631BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5631BSBSL
IC PROGRAM 2.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK TS35 PA OR datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3K OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 31MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 450V NP0 1206 datasheet.pdf