Vishay/Dale RNC50J5691BSRSL
RNC50J5691BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5691BSRSL
Brief Description
RES 5.69K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5691BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5691BSRSL
QUANTITY
RNC50J5691BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5691BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5691BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5691BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5691BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5691BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5691BSRSL
IC REG LINEAR DUAL 20-TQFN datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
VENT KITS LOUVERED datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 1X1.5X7.437" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
MICRO 31C P 36" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf