Vishay/Dale RNC50J5970BSRE6
RNC50J5970BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5970BSRE6
Brief Description
RES 597 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5970BSRE6.pdf
Availability of RNC50J5970BSRE6
QUANTITY
RNC50J5970BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5970BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J5970BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)597
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5970BSRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J5970BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5970BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J5970BSRE6
RES SMD 11.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 395MA 2.3 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
LED ASSY 0.220" 5MM RED DIFF 2LD datasheet.pdf