Vishay/Dale RNC50J6001BSB14
RNC50J6001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6001BSB14
Brief Description
RES 6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6001BSB14.pdf
Availability of RNC50J6001BSB14
QUANTITY
RNC50J6001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6001BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6001BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6001BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6001BSB14
TRIAC 400V 10A TO220 datasheet.pdf
DIODE TUNING SS 30V SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC VCXO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 500MM 1.13 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG BRN datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ASSY REMOVAL TOOL 1X2 SFP+ datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 STR TIN datasheet.pdf