Vishay/Dale RNC50J6342FSRSL
RNC50J6342FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6342FSRSL
Brief Description
RES 63.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6342FSRSL.pdf
Availability of RNC50J6342FSRSL
QUANTITY
RNC50J6342FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6342FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6342FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6342FSRSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6342FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6342FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J6342FSRSL
THERMISTOR PTC 2.2K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
LED ROYAL BLUE 1000MA SMD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG29 datasheet.pdf
TERM MDP THREAD INSULATE .156" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (C-840-14) datasheet.pdf
GROMMET 0.875" RUBBER BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf