Vishay/Dale RNC50J6733BSB14
RNC50J6733BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6733BSB14
Brief Description
RES 673K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6733BSB14.pdf
Availability of RNC50J6733BSB14
QUANTITY
RNC50J6733BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6733BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6733BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)673k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6733BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6733BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6733BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6733BSB14
RES 39 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 540MA 140 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 124POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST MINI CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
RES 75.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
POT 25K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CLIMATE CONTROL 2000BTU SIDE MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf