Vishay/Dale RNC50J6902BSRE6
RNC50J6902BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6902BSRE6
Brief Description
RES 69K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6902BSRE6.pdf
Availability of RNC50J6902BSRE6
QUANTITY
RNC50J6902BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6902BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6902BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6902BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6902BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6902BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6902BSRE6
RES ARRAY 3 RES 6.8K OHM 6SIP datasheet.pdf
CABLE EXTENSION IEEE1284 5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-20V datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf