Vishay/Dale RNC50J7151BSRSL
RNC50J7151BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7151BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7151BSRSL.pdf
Availability of RNC50J7151BSRSL
QUANTITY
RNC50J7151BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7151BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7151BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7151BSRSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7151BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7151BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J7151BSRSL
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 12V datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
LED ES RECT ARRAY WHITE datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/5W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY NECTOR S FEMALE TO PI datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SMB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18F OLIVE datasheet.pdf
FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE datasheet.pdf