Vishay/Dale RNC50J7411BSBSL
RNC50J7411BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7411BSBSL
Brief Description
RES 7.41K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7411BSBSL.pdf
Availability of RNC50J7411BSBSL
QUANTITY
RNC50J7411BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7411BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7411BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.41k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7411BSBSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7411BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7411BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J7411BSBSL
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ5 PG16 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 100K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FX-300 RS-485 COMMUNCATION UNIT datasheet.pdf
SCREW #6-32X.250 PAN PHSLZN/BR/S datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY 20A DC12 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf