Vishay/Dale RNC50J7501BMB14
RNC50J7501BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7501BMB14
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7501BMB14.pdf
Availability of RNC50J7501BMB14
QUANTITY
RNC50J7501BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7501BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J7501BMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7501BMB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J7501BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7501BMB14 Details Description
Related parts for RNC50J7501BMB14
RES SMD 649 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
TFLEX 7120,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY(FLUX, 2A, 2-COIL L datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf