Vishay/Dale RNC50J7501DSBSL
RNC50J7501DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7501DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7501DSBSL.pdf
Availability of RNC50J7501DSBSL
QUANTITY
RNC50J7501DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7501DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7501DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7501DSBSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7501DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7501DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J7501DSBSL
TRIMMER 10K OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 6XDFN datasheet.pdf