Vishay/Dale RNC50J75R0BSB14
RNC50J75R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J75R0BSB14
Brief Description
RES 75 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J75R0BSB14.pdf
Availability of RNC50J75R0BSB14
QUANTITY
RNC50J75R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J75R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J75R0BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J75R0BSB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J75R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J75R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J75R0BSB14
CONN RING 16-14 AWG #5/16 P-GRIP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
ZPJ ZUK MAGNETIC COUPLING KIT datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf