Vishay/Dale RNC50J8872BSR36
RNC50J8872BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8872BSR36
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8872BSR36.pdf
Availability of RNC50J8872BSR36
QUANTITY
RNC50J8872BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8872BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J8872BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8872BSR36
Related LinksRNC50J8, RNC50J8872BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8872BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J8872BSR36
POT 500 OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN PIN 12-16AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CBL 37POS 0.5MM JMPR TYPE A 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 2K OHM 11SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf