Rohm Semiconductor KTR25JZPF7R50
KTR25JZPF7R50 picture photo
Mfg. Part Number
KTR25JZPF7R50
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
KTR25JZPF7R50.pdf
Availability of KTR25JZPF7R50
QUANTITY
KTR25JZPF7R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR25JZPF7R50
Internal Part NumberEIS-KTR25JZPF7R50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR25JZPF7R50
Related LinksKTR25J, KTR25JZPF7R50 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR25JZPF7R50 Details Description
Related parts for KTR25JZPF7R50
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf