Vishay/Dale RNC50J9092DSBSL
RNC50J9092DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9092DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9092DSBSL.pdf
Availability of RNC50J9092DSBSL
QUANTITY
RNC50J9092DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9092DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J9092DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9092DSBSL
Related LinksRNC50J9, RNC50J9092DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9092DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J9092DSBSL
CONN DB15 CRIMP MALE TIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 8-32 NYLON 1-1/2" datasheet.pdf
IC TV TUNER 30-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 108.15VC SMD datasheet.pdf
V.92 PARALLEL DATA datasheet.pdf
C/A 50/125UM SIM MTRJ 20M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFRMER BRUSH 1520 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf