Vishay/Dale RNC50J9200BSBSL
RNC50J9200BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9200BSBSL
Brief Description
RES 920 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9200BSBSL.pdf
Availability of RNC50J9200BSBSL
QUANTITY
RNC50J9200BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9200BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J9200BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)920
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9200BSBSL
Related LinksRNC50J9, RNC50J9200BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9200BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J9200BSBSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NC 11A QC TERM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB datasheet.pdf
IP67 MNT HARDWARE KIT TYPE B datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 39POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 800MHZ 78BGA datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf