Vishay/Dale RNC50K1000FRRSL
RNC50K1000FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1000FRRSL
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1000FRRSL.pdf
Availability of RNC50K1000FRRSL
QUANTITY
RNC50K1000FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1000FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K1000FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1000FRRSL
Related LinksRNC50K1, RNC50K1000FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1000FRRSL Details Description
Related parts for RNC50K1000FRRSL
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LINEAR TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
3/4" EXT CRNR CVR 1" BEND IVORY datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf