Vishay/Dale RNC50K1072FRB14
RNC50K1072FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1072FRB14
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1072FRB14.pdf
Availability of RNC50K1072FRB14
QUANTITY
RNC50K1072FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1072FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K1072FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1072FRB14
Related LinksRNC50K1, RNC50K1072FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1072FRB14 Details Description
Related parts for RNC50K1072FRB14
CAP CER 3.6PF 16V C0H 0402 datasheet.pdf
CAP MICA 750PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM SOD923 datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 780FBGA datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 250V 30A I4-PAC datasheet.pdf
RES 250K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ENCLOSURE 2 DOOR WALLMOUNT datasheet.pdf
D4SL-N3UFG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf