Vishay/Dale RNC50K1783FRRSL
RNC50K1783FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1783FRRSL
Brief Description
RES 178K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1783FRRSL.pdf
Availability of RNC50K1783FRRSL
QUANTITY
RNC50K1783FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1783FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K1783FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1783FRRSL
Related LinksRNC50K1, RNC50K1783FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1783FRRSL Details Description
Related parts for RNC50K1783FRRSL
MOSFET P-CH 20V 1.5A TSMT5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf