Vishay/Dale RNC50K2491FRRSL
RNC50K2491FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K2491FRRSL
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K2491FRRSL.pdf
Availability of RNC50K2491FRRSL
QUANTITY
RNC50K2491FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K2491FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K2491FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K2491FRRSL
Related LinksRNC50K2, RNC50K2491FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K2491FRRSL Details Description
Related parts for RNC50K2491FRRSL
RES ARRAY 2 RES 3.9K OHM 0606 datasheet.pdf
LCD MOD SER CHAR 2X16 Y/G TRANSF datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 15K OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf