Vishay/Dale RNC50K4871FRRSL
RNC50K4871FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K4871FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.87K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K4871FRRSL.pdf
Availability of RNC50K4871FRRSL
QUANTITY
RNC50K4871FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K4871FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K4871FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K4871FRRSL
Related LinksRNC50K4, RNC50K4871FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K4871FRRSL Details Description
Related parts for RNC50K4871FRRSL
SWITCH BASIC SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
IC CTRLR POWER DISTRIB 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 2.4A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE CERM 8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf