Vishay/Dale RNC55H1003FPR36
RNC55H1003FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1003FPR36
Brief Description
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1003FPR36.pdf
Availability of RNC55H1003FPR36
QUANTITY
RNC55H1003FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1003FPR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1003FPR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1003FPR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1003FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1003FPR36 Details Description
Related parts for RNC55H1003FPR36
FUSE HOLDER CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 56WQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 50UF 25V AXIAL datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 240 POS 100 C/L datasheet.pdf