Vishay/Dale RNC55H1004BRRE6
RNC55H1004BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1004BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1004BRRE6.pdf
Availability of RNC55H1004BRRE6
QUANTITY
RNC55H1004BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1004BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1004BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1004BRRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1004BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1004BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1004BRRE6
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
JUN-POW-TIM GEH 21P datasheet.pdf
TAPE REFLECT PRISMATC 4"X5YD WHT datasheet.pdf
MOD I.MX280 128MB FLASH datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1.5A TO-46 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
KJB 128C 128#22D PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf