Vishay/Dale RNC55H1051FPB14
RNC55H1051FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1051FPB14
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1051FPB14.pdf
Availability of RNC55H1051FPB14
QUANTITY
RNC55H1051FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1051FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1051FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1051FPB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1051FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1051FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H1051FPB14
CABLE FLAT FLEX 6POS 1MM 8" datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 25PPM datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO214AB datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC FPGA 324 I/O 484FBGA datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 30"W datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf