Vishay/Dale RNC55H1093DSRE6
RNC55H1093DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1093DSRE6
Brief Description
RES 109K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1093DSRE6.pdf
Availability of RNC55H1093DSRE6
QUANTITY
RNC55H1093DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1093DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1093DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1093DSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1093DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1093DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1093DSRE6
CONN HDR RT ANG 9POS .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 44POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 43PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
HEATSHINK KIT RFL 3/4" BLK 12PC datasheet.pdf
CONN BOARD TO BOARD 80 POS RECEP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM W/LENS 20A datasheet.pdf