Vishay/Dale RNC55H10R0FMB14
RNC55H10R0FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R0FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R0FMB14.pdf
Availability of RNC55H10R0FMB14
QUANTITY
RNC55H10R0FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R0FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R0FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R0FMB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R0FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R0FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H10R0FMB14
RES SMD 1.21K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
5098 APPLIANCE OUTLET 15A 70C datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 50W datasheet.pdf
SATA PWR CABLE datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
COAX CABLE-STANDARD P datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf