Vishay/Dale RNC55H10R0FPRSL
RNC55H10R0FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R0FPRSL
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R0FPRSL.pdf
Availability of RNC55H10R0FPRSL
QUANTITY
RNC55H10R0FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R0FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R0FPRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R0FPRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R0FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R0FPRSL Details Description
Related parts for RNC55H10R0FPRSL
RES 1.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.3A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 240 OHM 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW TRI LOW CURR datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/YLW TINT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf
MICRO 51C S /11 WHT 18" NI datasheet.pdf