Vishay/Dale RNC55H10R2DSB14
RNC55H10R2DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R2DSB14
Brief Description
RES 10.2 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R2DSB14.pdf
Availability of RNC55H10R2DSB14
QUANTITY
RNC55H10R2DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R2DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R2DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R2DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R2DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R2DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H10R2DSB14
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP LOGARITHMIC 5MHZ 16TQFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 24V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V S2H 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 450MA 280 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf