Vishay/Dale RNC55H1113DSB14
RNC55H1113DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1113DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 111K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1113DSB14.pdf
Availability of RNC55H1113DSB14
QUANTITY
RNC55H1113DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1113DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1113DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1113DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1113DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1113DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1113DSB14
IC OPAMP VGA 40MHZ 24DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TDFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 150A DO205AA datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M554-B 80LQFP datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLEX LIGHT PIPE INDICATOR 10" datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FUSE PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
45V, SOT23F, NPN high gain power transistor IC datasheet.pdf