Vishay/Dale RNC55H1151FRB14
RNC55H1151FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1151FRB14
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1151FRB14.pdf
Availability of RNC55H1151FRB14
QUANTITY
RNC55H1151FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1151FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1151FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1151FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1151FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1151FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1151FRB14
SWITCH TAPE SEAL 8 POS SMD 50V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
66901-240-QKE II FEMALE datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO DAC LP 80-BGA datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 10NS 208CABGA datasheet.pdf
RES 18 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SSD 2.5" SATA 64GB PE SLC IND datasheet.pdf