Vishay/Dale RNC55H1151FSB14
RNC55H1151FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1151FSB14
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1151FSB14.pdf
Availability of RNC55H1151FSB14
QUANTITY
RNC55H1151FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1151FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1151FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1151FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1151FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1151FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1151FSB14
CONN D-SUB PLUG 26POS W/OUT PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 20POS datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 85A DO5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.69A 26 MOHM TH datasheet.pdf