Vishay/Dale RNC55H1152BRB14
RNC55H1152BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1152BRB14
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1152BRB14.pdf
Availability of RNC55H1152BRB14
QUANTITY
RNC55H1152BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1152BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1152BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1152BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1152BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1152BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1152BRB14
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 6.4512MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 19POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W T18 datasheet.pdf