Vishay/Dale RNC55H1154BSRE6
RNC55H1154BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1154BSRE6
Brief Description
RES 1.15M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1154BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1154BSRE6
QUANTITY
RNC55H1154BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1154BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1154BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1154BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1154BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1154BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1154BSRE6
RES SMD 36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/10W PLASTIC R-LOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf