Vishay/Dale RNC55H1181FSR36
RNC55H1181FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1181FSR36
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1181FSR36.pdf
Availability of RNC55H1181FSR36
QUANTITY
RNC55H1181FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1181FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1181FSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1181FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1181FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1181FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1181FSR36
TRANS NPN DARL 450V 84A ISOTOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 3V 1411 datasheet.pdf
SWITCH DIP LOW PRO 3 POS GOLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DL 2WIRE SER 8-UMAX datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP 37POS STD FOR FMAL W/LANYARD datasheet.pdf
2.8MM RECP,SEAL,14AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
GROMMET 0.610" PVC BLACK datasheet.pdf
SNAP SWITCH 0.1A 250VAC datasheet.pdf
CONN RECPT ASSY 9POS datasheet.pdf