Vishay/Dale RNC55H11R3DSRE6
RNC55H11R3DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H11R3DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H11R3DSRE6.pdf
Availability of RNC55H11R3DSRE6
QUANTITY
RNC55H11R3DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H11R3DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H11R3DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H11R3DSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H11R3DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H11R3DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H11R3DSRE6
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
BACKSHELL 15POS 60DEG PLASTIC datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC OPAMP GP 80MHZ RRO 8SON datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 105MA 11.16 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf