Vishay/Dale RNC55H11R7BRB14
RNC55H11R7BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H11R7BRB14
Brief Description
RES 11.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H11R7BRB14.pdf
Availability of RNC55H11R7BRB14
QUANTITY
RNC55H11R7BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H11R7BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H11R7BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H11R7BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H11R7BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H11R7BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H11R7BRB14
PHOTODIODE BI-CELL TO-5 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.5MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DIP TIN PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 6.5M OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A D2PAK datasheet.pdf