Vishay/Dale RNC55H1210FSB14
RNC55H1210FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1210FSB14
Brief Description
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1210FSB14.pdf
Availability of RNC55H1210FSB14
QUANTITY
RNC55H1210FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1210FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1210FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1210FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1210FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1210FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1210FSB14
IC MCU 8BIT 32KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
TWEEZER FLAT BLUNT 45B 4.72" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC KEYLESS ENTRY/GO 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf