Vishay/Dale RNC55H1212FRRSL
RNC55H1212FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1212FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1212FRRSL.pdf
Availability of RNC55H1212FRRSL
QUANTITY
RNC55H1212FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1212FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1212FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1212FRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1212FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1212FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1212FRRSL
BATTERY PK 3.6V 110 MAH NICAD datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
INPUT MODULE 32 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
22+22 DIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.6A 139.1 MOHM datasheet.pdf