Vishay/Dale RNC55H1232BSB14
RNC55H1232BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1232BSB14
Brief Description
RES 12.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1232BSB14.pdf
Availability of RNC55H1232BSB14
QUANTITY
RNC55H1232BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1232BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1232BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1232BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1232BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1232BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1232BSB14
CARD EXTENDER 32BIT PCI 2LAYER datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS SGL CRIMP 2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 70CRI 2SMD datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
LED COB 5000K 80CRI 36V SMD datasheet.pdf